یکشنبه, ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
»   تحلیل, سیاسی, یادداشت  »   ژاپن و بحران سندروم استکهلم
804 views
۱۲ خرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۲۰:۱۹

ژاپن و بحران سندروم استکهلم

اثرآنلاین

حمله آمریکا به ژاپن

کلمات کلیدی: ژاپن، سندروم  استکهلم، آمریکا، اکیناوا

 

سال ۱۹۷۳ در استکهلم چند سارق به یک بانک حمله کردند و ۴ نفر از کارمندان بانک را به مدت ۶ روز به گروگان گرفتند “بیل بیروت” که در این حادثه به پلیس مشاوره  روانشناسی می داد پس از پایان این ماجرا در مصاحبه با یک روزنامه برای اولین بار از مفهوم سندروم استکهلم استفاده استفاده کرد. این که این مفهوم به چه معناست در ادامه بدان پرداخته می شود.

سندروم استکهلم توصیف یک حالت روانی در ادبیات روانشناسی ست که در آن بین گروگان و گروگانگیر حالت عاطفی ایجاد می شود و گروگان با او احساس همدردی می کند این نشانه های مهربانی و همدردی تا آنجا می تواند پیش برود که حتی با وجود خطرات، تهدیدات و آزار گروگانگیر باز هم خود را به او تسلیم می کند این فرآیند می تواند برا ی زندانی و زندانبان ،مصادیق همسر و کودک آزاری و همچنین آدم ربایی نیز صادق باشد.

در جریان گروگانگیری استکهلم گروگانها  پس از رهایی با وجود ۶ روز حبس در چنگال گروگانگیرها، حاضر به شهادت دادن علیه آنها در جلسه محاکمه ی دادگاه نشدند حتی یکی از همین کارمندها مدتی بعد با یکی از سارقان ازدواج کرد!

در حال حاضر  به نظر می رسد در عرصه سیاسی نیز علاوه بر برخی کشورهای اتحادیه ی اروپا، ژاپن نیز دچار چنین حالت بحرانی شده است.

با پایان جنگ جهانی دوم  ژاپن متحمل شکست سنگینی شد در سال ۱۹۴۵ آمریکا ضمن اشغال این کشور آن را از داشتن ارتش مستقل منع کرد همچنین محدودیت های نظامی را از سال ۱۹۴۷ به شکل تدوین قانون اساسی به آن تحمیل کرد. در طول دوران جنگ سرد و پس از فرو پاشی بلوک شرق نیز پایگاه نظامیان آمریکایی در ژاپن به لحاظ کمی کمتر می شد اما به بهانه های مختلف تعطیل نمی شد و هم اکنون نیز  با بیش از ۴۵ هزار نیروی تفنگدار دریایی  در جزیره ی” اکیناوا “هزینه ی سنگین اقتصادی را بر ژاپن تحمیل کرده است.

طی روزهای گذشته برابر گزارشات دو افسر آمریکایی به جرم قتل و تعرض به یک دختر جوان ژاپنی دستگیر شدندکه اعتراض مقامات و مردم ژاپن را از این حادثه به همراه داشت همچنین نشست جی هفت و حضور رئیس جمهور آمریکا در این نشست و برای نخستین بار پس از گذشت ۷۱ سال از حمله ی اتمی آمریکا به هیروشیما و حضور در این شهر، ادای احترام و حواشی رسانه ای آن، اصحکاکات سیاسی واشنگتن- توکیو را مجددا به صدر اخبار و روزنا مه ها کشاند.

بر اساس آنچه از روند تاریخی و صورت مناسبات ژاپن- آمریکا با رویکرد سیستمی از منطقه قابل برداشت است می توان نشانه هایی از این سندروم را بر ذهنیت سیاسی دولتمردان و بعضا ملت ژاپن مشاهده کرد با این توصیف که در وضعیت سندروم استکهلم ذهن قربانی به دنبال بقاست پس حالت انگیزشی برای بقا بر تنفر از آن کسی که او را در شرایط بحرانی و دشوار قرار داده است مسلط می شود و روند همدردی زمانی شکل می گیرد که در زمان ابراز کوچکترین محبتی توسط گروگانگیر، حتی اگر با هدف تحقق منافع اش باشد قربانی آنرا صفت مثبتی از او تلقی می کند و یک احساس مثبت نسبت به گروگانگیر و  احساس منفی نسبت به خانواده و کسانی که می خواهند او را نجات دهند ایجاد می شود. به تعبیر برخی کارشناسان شبیه وابستگی یک نوزاد به مادر شکل می گیرد.

با گذشت بیش از نیم قرن از حضور نظامی آمریکا در ژاپن ، هنوز اقدام جدی برای برون رفت از این چالش صورت نگرفته است گویی ژاپن با گروگانگیر خود احساس همدردی می کند و فراموش کرده است تنها قربانی بمباران اتمی در تاریخ بوده است، هرساله چندین جنایت از سربازان آمریکایی علیه دختران ژاپنی اتفاق می افتد و به سبب همین حضورنظامی است که از داشتن یک ارتش مستقل محروم است آمریکا بر حسب ظاهر حضور خود را در مقام دفاع از یک کشور بی ارتش در مقابل تهدیدات می بیند که بقای آن را نشانه رفته است دریچه ای که قربانی نیز خود را از همان دریچه می بیند – دفع تهدیداتی از جانب کشورهای منطقه و دنیا که آمریکا به مثابه ی یک مادر دلسوز برای کودک خود انجام می دهد در حالی که آمریکا نیازمند داشتن یک پایگاه قدرتمند به منظور اشراف برمسائل چین، کره ی شمالی و تحولات جنوب شرق آسیاست(از خاک و ثروت ژاپن برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کند) در این بین ابتکار عملیات کوچک نظامی را به نماینگی از خود در منطقه، به ژاپن محول کرده است این همان ابراز محبتی ست که زندانبان به زندانی بخشیده و احساس مثبت زندانی را به همراه داشته است. آمریکا به منظور حفظ سیادت و هژمونی خود نیازمند داشتن پایگاه به منظور جهت دادن به تحولات این منطقه به سود خود است چیزی که گروگان(ژاپن) آن را به شکل حقی مسلم برای او درک میکند.

اگرچه ذکر این نکته لازم است که در سالهای اخیر در برنامه های انتخابات پارلمانی نمایندگان احزاب  با پرداختن به مسئله ی حضور نظامیان آمریکایی، احزاب رقیب را شکست داده اند با این حال تاکنون اقدام عملی صورت نگرفته است.

 

 

نویسنده: مژگان قانع . کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

 

مطالب مرتبط تحلیل  , سیاسی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها