سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹
»   استان البرز, بررسی عملکرداعضای شورای شهر, تیتریک, کرج, گزارش, مدیریت شهری  »   گزارش عملکردچهارساله غفور قاسم پور عضوشورای شهرکرج
1,248 views
۱۵ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۰۰

گزارش عملکردچهارساله غفور قاسم پور عضوشورای شهرکرج

شورای شهر چهارم کرج را که به عنوان یک شهروند هم ببینیم بسیار از شوراهای قبل متفاوت است هم از نظر تعداد اعضا و هم از نظر تعدد پروژه ها که البته پروژه های عمرانی آن بیشتر از سایر پروژه ها بوده است.اثرآنلاین برای پوشش گزارش عملکرد اعضای این شورا از همه آنها دعوت کرد تا در مصاحبه ای اختصاصی به تشریح عملکرد خود بپردازند غفور قاسم پور یکی از اولین ها بود که با علاقه به این پیشنهاد پاسخ مثبت داد.هنگامی که برای مصاحبه به دیدنش رفتیم اولین نکته ای که توجه را به خود جلب می کرد صداقت لهجه او بود. آذری زبانی که با آرامش خاطر خاصی به پس زمینه حقیقت گویی سخن می گفت.در ادامه مصاحبه اثرآنلاین با غفور قاسم پور عضو شورای شهرکرج در دور چهارم را می خوانید.

خودتان را معرفی نمایید؟

غفورقاسم عضوشورای  اسلامی چهارم شهرکرج هستم  و از سال هفتاد در بدنه اجرایی شهرکرج در حوزه استانداری وفرمانداری به مدت سی سال  مشغول به فعالیت وخدمتگزاری می باشم . در این مدت سمتهای متعددی ازجمله ریاست اداره سیاسی واجتماعی فرمانداری ،کارشناس برنامه ریزی ،معاون مدیر کل شهری وروستایی وآخرین سمت قبل از شورای شهرمدیرکل اتباع خارجی استانداری البرز را داشتم. ۲۷سال سابقه دروزارت کشوردارم که با۴سال شورا حدود سی سال به مردم خدمت رسانی نمود ه ام .

از زندگی خصوصی بگویید؟

متاهل هستم ،دارای یک دختر۱۷ ساله وپسر۹ساله هستم دخترم کلاس سوم دبیرستان است و همسرم خانه دار می باشد.

امروزه در برابر قبول مسئولیت در هرکاری ما دروهله اول باید هرکاری بسیار سنگین است وهمه ما باید در جهت کسب رضایت الهی وحل مشکلات مردم تلاش کنیم.حضور همه ما که الان درهر مقام وشغل ومنصبی هستیم حاصل رشادتها ،جانفشانی هاوفداکاریهای شهدای عزیزمان بوده،چه بسا انقلاب جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خمینی رحمت الله علیه به وقوع نپیوسته بودموقعیت کنونی برای خیلی از افراد مثل بنده حقیر مهیا نبود لذانباید به این پستها ،شغلها که در منصب آنها هستیم به عنوان غنایم جنگی نگاه کنیم.همه ماباید تلاش کنیم در هر شغلی هستیم در برابر خداوند تبارک وتعالی وجدان خودمان را در مقابل مردم عزیز پاسخگو باشیم .از هر کاری که باعث رنجش وآزارمردم می شود پرهیز کنیم.خداوند  توفیق خالصانه نصیب همه ما بگرداند.اگر کارها خالصانه وبرای رضای خدا باشد جامعه قطعا در اوج خواهد بود.و همچنین موفقیتهای پی در پی حاصل خواهیم کرد که این موفقیت در نهایت منجر به رضایتمندی عموم مردم می باشد.

با توجه به اینکه در سطح استانی بودید ومسئولیتهای کمی هم نداشتیدشاید خیلی ها آرزوی این مسئولیت را داشتند و استانی بودید

چرا در شورای شهر عضو شدید؟وخودرا ازشرایط انتصابی به مرحله انتخاب رای مردم گذاشتید؟

از منظربنده خدمت بالا وپایین نداردانسان در هرجا می تواند خدمت کندو منشاءاثر باشدمن به جایگاه مدیریتی بالاویا پایین اعتقادی ندارم،من همیشه اعتقاد داشتم نزدیک مردم باشم،جایی بتوانم خدمت کنم که منشاءخیرو برکت باشم ،برای آخرت صالحاتی از خود برجای گذارم.به همین دلیل با توجه به تجربه اجرائی سی ساله که داشتم اعتقادم این بود که می توانم در شورای اسلامی شهر کرج باتوجه به اینکه حوزه وسیع وگسترده ای دارد مثمرثمر باشم با درخواست مردم وبسیاری از گرو ه های مختلف از جمله صنفی وسیاسی وارد این حوزه شدم.احساس کردیدتجربه  در حوزه قانونگذاری ونظارت در پارلمان لازم است.

چقدر شما رسانه ای هستید برعکس همه که فرار می کنندشما خوب استقبال می کنید.توضیح دهید چرا؟

من در ابتدا عرض کردم اعتقادم این است که حضور رسانه ومطبوعات می تواند کمک کند به روند گسترش توسعه وآبادانی شهروهم چنین نگاه تیز بینانه ونقادانه ای که دارندمی توانند  در موفقیت شهرثمر بخش باشند.به همین دلیل بنده از حضور اصحاب رسانه ومطبوعات استقبال می کنم .نگاه خیلی از دوستان در حوزه مطبوعات ورسانه به سمت وسویی بود که چرخه سازندگی  در شهر رابه سمت توسعه هدایت کرد.

به اعتقاد بنده رسانه نقش بسیار مهمی در روند توسعه ویکپارچگی ملی دارد و باتوجه به دید نقادانه اصحاب رسانه می توانیم چرخه سازندگی شهر را بهسازی  نماییم ،انتقادهای سازنده ومفیدرا پذیرا هستیم وبا سعه صدرپاسخگوی دوستان درحوزه رسانه ومطبوعات می باشیم.

زیر سئوال بردن مطبوعات را چطور می بینید؟

ما نقد های سازنده را که در جهت مصلحت شهر باشد با جان ودل می پذیریم وبا سعه صدر درخصوص این انتقاد های سازند ه که باعث آبادانی وعمران شهر می شودپذیرا هستیم وپاسخگوی این عزیزان در این حوزه هستیم.

از اقوام کسی را وارد سیستم اداری کردید؟

بالاخره افراد خانواده هم جویای کار هستند در این کشور زندگی می کننداز ۱۲ نفر نمی توانم یک نفر از برادر خودم را معرفی نمایم؟در تمام سازمان ها چنین کاری انجام می پذیردمن برادرم را اگر معرفی کردم پدربنده جانباز ۲۵%است و۵۰ ماه هم جبهه دارد اولویت هم دارد من شاید دخیل نباشم ، بلکه قانون تعریف دارد برای اینگونه افراد تسهیلات ویژه در نظر گرفته شود.وباید استخدام شوند. البته ۳سال هم استخدام نبود بعداز سه سال بصورت قراردادکارگری موقت بود که یک ساله است.

قانونی است که اعضا شورا نمی توانندبه انتصاب واشتغال مستقیم فامیل خود اقدام کنند؟

این مربوط به انتصاب عزل ونصب ها می شود

پس اعضا شورا حتی قوم وخویش خودرا می توانند برای اشتغال معرفی کنند؟

قوم خویش که معرفی نکردند این یک توافقی هست دراستخدام دوستان دارند اشتباه می کننداستخدام تابع شرایط وضوابطی است که قانون آن را تعیین می کند،باید از سازمان شهرداریها مجوز بگیریدکارهارا انجام دهید بعد بیایید برای اشتغال اینها یک مصوبه ای است به نام قرارداد کارگری معین وموقت که تا پایان سال قرارداد تمام می شود،به هیچ عنوان استخدامی نیست طبق توافق شورای اسلامی شهر ۱۲ نفر معرفی کردندکه یک نفر از آنها برادر بنده بوده.

کلا به سفارش کردن معتقد هستید؟

با سفارشی که برای  روند توسعه شهرمان باشد موافق هستم.سفارش صددرصد در چارچوب قانون است شما می توانی ادعا کنی  در کشور کسی سفارش نمی کند؟سفارش نیروهایی که انگیزه زیادی دارندو می تواند تاثیر گذار باشد در جایگاهی که قرار می گیردومنجربه تغییر وتحول در منطقه شود،پیشنهاد می کنیم برابر قانون اشتغال وی را انجام دهند.

دوره قبل چقدر هزینه کردید برای انتخابات؟آقای قاسمپور خودرا چگونه تعریف می کند؟

من هزینه ای از خودم نپرداختم،دو سه گروه برای من هزینه کردنددر انتخابات دوستان واقوام بودند.کل هزینه خرج انتخابات بنده صد وبیست میلیون تومان شد.

در این دوره چقدر خرج خواهید کرد ؟

همین مقدار هزینه خواهم کرد.چون اعتقادی به زیاد خرج کردن ندارم لازم هم نمی بینم خرج هنگفتی کنم شاید دردوره قبلی هم اگر ببینید به گفته خیلی ها که به بنده گفتند کمترین تبلیغات از لحاظ بنروپوستر متعلق به بنده بوده است.

بیشترین قشری که در انتخابات شرکت می کنند وفعالیت دارند خانمها وجوانان هستندجایگاه این دوقشر وافراد بی بضاعت در بحث مدیریت شما چیست؟جوانها از شعاردستگا های دولتی خسته هستندشما چگونه دیدگاه خودرا به انها القاء می کنید که دوست دارند؟حق مطلب در خصوص بانوان ادا نشده دیدگاه خودرا بفرمایید.

طبیعتا یک سری مشکلات در جامعه ما وجود دارد،نمی توان گفت بی مشکل هستیم خیلی از مشکلات هم حل نشده مثل بیکاری که امروزه واقعا اثرنامطلوبی بروی جوانهای ما گذاشته واکثر جوانها باآن روبرو هستند. با شعار هم نیست ما طبق قانون نمی توانیم تولید اشتغال بکنیم ،باید همه دستگاهها دست به دست هم بدهیم از جمله مجلس،دولت،برای اینکه بخواهیم جوانها وبانوان حضور پرشوری در اجتماع داشته باشندوتاثیر بسیاری در حوز ه های سیاسی و انتخابات دارندواینکه کشور ما جوان است بنده در حوزه تخصصی خود می توانم اظهار نظر کنم خیلی از مردم ما برای اشتغال به ما مراجعه می کنند ولی بنده  ابزار قانونی برای تولید اشتغال ندارم .ولی به اعتقاد بنده ما هرچقدر در جهت رفاه عمومی مردم قدم برداریم ،باعث رضایتمندی مردم عزیز خواهد شد ومی توانند حضور پرشوری در انتخابات آتی داشته باشند.اینکه ما فقط در این حوزه ورود کنیم به نظر بنده تمامی ارگان های مختلف باید در راه حل مشکلات تلاش کنند.

در حوزه قانونی شورای شهر با توجه به اینکه اول شورای شهرداری بوده ولی در قانون شورای شهرتعریف شده یک سری وظالیف مشخص شده که تعداد زیادی از آن هم به جوانان برمی گردددر این حوزه نگاه شما چیست؟در زمینه ان جی اوها وغیره؟

در حوزه فرهنگی و اجتماعی ما یک وظیفه ای داریم که ذاتی است ما شورای شهرداری هستیم شورای شهر نیستیم،اختیاراتی که قانون مصوب کرده باید دولت ابلاغ کند متاسفانه تا الان ابلاغ نشده ما شورای شهرهستیم ولی در واقع شورای شهرداری می باشیم.یک وظیفه ذاتی در حوزه فرهنگی ،اجتماعی و ورزشی داریم وهم چنین درحوزه سلامت که کارهای بسیار خوبی در این حوزه صورت گرفته است.ماهمیشه جهت توسعه سرانه های ورزشی مان در اختیار اداره ورزش وجوانان قرار دادیم، همیشه در هرسال بود جه ای که تضمین می کنیم در شورای اسلامی شهر کرج نگاه ویژ ه ای به هیتهای ورزشی داریم که انجام می شود،تجلیل از قهرمانان ومدال آورانمان داشتیم که همیشه با اجرای یک برنامه باشکوه در کرج انجام شده،تیم هایی که قهرمان شدند جوانهایی که برند بودند در کشوری ،جهانی ،آسیایی همیشه از آنها تجلیل به عمل آمده است.

در خصوص موضوعات فرهنگی هم کمک های بسیار زیادی انجام گرفته است.بحث تجهیز فرهنگسرا ها بوده که در این دوره بیشترین هزینه ووقت برای تعمیر وبازسازی فرهنگسراها صورت گرفته که جوانان عزیز می توانند از امکانات فرهنگسراها استفاده نمایند.

در حوز های مختلف دیگر از جمله ترویج فرهنگ ایثار وشهادت،کمک به هیتهای مذهبی نیز انجام گرفته است.

درحوزه اجتماعی همکاری هایی که با دادگستری در جهت پیشگیری از طلاق ، اعتیاد،حمایت هایی که در این موارد وجوددارد تعاملاتی انجام گرفته است.

فرق نگاه شما در این حوزه چیست؟

در حوزه فرهنگی ورزشی ما یک وظیفه ای داریم منتها ۸۰ دستگاه  امروز در حوزه فرهنگی در حال فعالیت مستقیم و غیر مستقیم هستندوبه ما هم به عنوان یک قلک نگاه می کنندوظیفه ذاتی شهرداری به طور مثال در حوزه ورزشی ترویج ورزش همگانی ، ورزش پایه است. در این حوزه که شما از بنده سئوال می کنیدنگاه ما تخصصی نیست.بلکه امر دیگری است ولی درجهت تعامل ،کمک ومساعدت ما کاری انجام می دهیم.کلا متولی فرهنگ ما نیستیم.

به نظر شماشهرداری یک نهاد خدماتی است یا نهاد اجتماعی؟

خدمت رسان است

یعنی اگر یک نهاد اجتماعی بگوییم درست نیست؟

بله اجتماعی هم هست

ما دوست داریم به یک نهاد اجتماعی تبدیل شویم؟

ما یک نهاد هم اجتماعی  هم خدماتی هستیم ولی در حوز ه فرهنگی ، اجتماعی، ورزشی قانون گذار تعریفی برای ما در نظر گرفته است، در حوزه فرهنگی بنده می خواهم کاری انجام دهم اعتقاد دارم که در شورای اسلامی شهر کرج طرحی بدهند که در حوزه فرهنگی در سطح شهر ثمر بخش باشد.ولی من تعیین تکلیف نمی کنم شاید کس دیگر طرح را قبول نداشته باشد.

باید هم افزایی صورت بگیرد.درست است؟

ما نگاه هم افزایی داریم بایددر حوزه فرهنگ یک تعامل با دستگا های فرهنگی داشته باشیم، از موازی کاری پرهیز کنیم،تا بتوانیم با کمک هم در حوزه فرهنگ واجتماعی ثمر بخش واقع شویم.چون وقتی  در حوزه فرهنگ از من سئوال می شود چه جوابی می توانم بدهم در صورتی که حرف اول وآخر مربوط به بنده نیست متاسفانه همه از شهرداری مطالبه پولی دارندبه طور کل من اعتقادم براین است که خرده فرهنگ از اقتصاد وسیاست هم بالاتر است.نتوانستیم در حوزه فرهنگ عملکرد خوبی داشته باشیم.در صورتی که ما می توانتسیم در حوز های مختلف تاثیر گذار باشیم ،بنا به گفته مقام معظم رهبری حوزه فرهنگ از سیاست هم مهمتر است ودر حوز های مثل شهروندی ،حقوقی وظایفی داریم که داریم به آنها جامعه عمل می پوشانیم.ولی در یک سری از موضوعات ما هیچ حرف وصحبتی برای گفتن نداریم.۸۰% از مسایل فرهنگی را       دستگاه های متولی فرهنگ در حال پیگیری هستند.این دستگاه ها بیشتر طرحهای معرف فرهنگی را دارند می بندند.به طور کل برای فرهنگ هم افزایی با دستگا ها بسیار مهم است.واستقبال هم می کنیم وشهرداری هم به عنوان یک نهاد اجتماعی ومردمی می تواند در حوزه فرهنگ گره گشا باشد به شرط هم افزایی .از موازی کاری پرهیز کنیم تا خروجی مثبتی در این حوزه بتوانیم بدست آوریم.

در قسمت دوم سئوال به صورت تیتر وار از فعالیت های خودتان بگویید در طی چهارسال که در شورای شهر بودید؟

۱) شورا یک کار گروهی وتیمی می باشدهمه همکاران در حوز ه های مختلف زحمت کشیدند بنده در حوزه عمرانی وترافیک بیشترین پیگیری ها را داشتم.

۲) در حوزه سرمایه گذاری یک سال جذب پیگیر جذب سرمایه گذاری در شورای شهر بودم وسال سوم سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج ،عضوکمیسیونهای عمران وبودجه بودم.

۳) شاید خیلی از موضوعات را به اتفاق همکاران پیگیری کردیم بیشترین پیگیری بنده در اجرای کمر بندی های شمالی وجنوبی  شهر بوده است.که معتقدم خیلی هم ضروری می باشدما شهری هستیم که شبکه بزرگراهی نداشتیم واین باعث شد که عملیات اجرایی کمربندی شمالی شهر شروع شود ودر حال تکمیل شدن است.

عضو شورای شهر در ادامه در ارتباط با قوانین حاکم بر شورا افزود: درحوزه فرهنگی اجتماعی شهرداری یک وظیفه ذاتی دارد ما زیرنظرقوانین دولتی هستیم درحوزه سلامت ،ورزشی وفرهنگی کارهای بسیار شایسته ای  توسط شورای شهر انجام  گرفته در زمینه ورزش بود جه های خوبی را به این امر اختصاص دادیم هم چنیم تجلیل از نام آوران ونخبگان در حیطه ورزش از جمله کارهای شورای شهر می باشد.

چرا مردم دوباره باید به شما رای بدهند؟طرح خودرا در دوره بعدمطرح نمایید.

مردم به عملکرد ما رای می دهندمردم خودشان بهترین قضاوت کننده هستندوعملکرد این دوره شورای شهر کرج را هم رصد می کننددر این دوره به ویژه در حوزه عمرانی اتفاقات خوبی در شهر رخ داده، علی رغم شرایط حاد اقتصادی که درکشوروجودارد ومنابع شهرداری ها را هم تحت تاثیر قرارداده بود ولی این دوره تنها دوره ای بود که علی رغم رکود اقتصادی به خصوص در صنعت ساختمان سازی حاکم است وحتی در خیلی از شهرهای کشور حتی مزایای پرسنل خود را هم نمی توانستند پرداخت نمایندولی در شهر کرج در سایه انسجام و اتفاق نظر نسبی که در مجامع مدیریتی استان وجود داشته و هم چنین همراهی دوستان، استانداری،پشتیبانی امام جمعه محترم،باعث شد در کلانشهر کرج اتفاقات خوبی رخ دهد.

در حوزه ترافیک اجرای کمربندی شمالی شهرکه می تواند به عنوان یک ارزش برای شهرکرج مطرح شودودر کاهش بار ترافیکی اثر گذار باشد.

غفور قاسم پور

آقای قاسمپور را پیگیر چه اموری می بینید؟

من بیشتر تمایل به حوزه عمرانی دارم

حال پلها ساخته شد و همه کارهای عمرانی انجام شد شما انتخاب شدید چکار می کنید؟

 • گسترش خطوط ریلی با توجه به آلایندگی هایی که در کشورمان وجود دارد
 • اجرای کمربندی جنوبی شهر کرج
 • احیای بافتهای فرسوده که متاسفانه در این دوره ضعیف عمل کردیم .

البته اینکه بگویم کارها همه انجام شده نه بلکه با توجه به رکودی که با آن روبرو بودیم شهر کرج یک شهر استثنایی در کشور بوده که اتفاقات زیادی در آن رخ داد ه که باید آن را به فال نیک بگیریم چون چرخه سازندگی شروع شده است وباید آن را ادامه دهیم .

 • در دور بعدی شاهد بهربرداری  خط دوقطار شهری باشیم که ۱۴ کیلومتر از میدان شهید سلطانی تا میدان دانشگاه می باشد
 • تکمیل کمر بند شمالی شهر کرج
 • بزرگراه شما ل به جنوب شهر کرج که از بلوار جمهوری است در واقع به سمت بالا می باشد
 • باز گشایی برخی معابرکه به خیاباهای اصلی شهر اضافه شودمثل ادامه مطهری پیگیری خواهیم کرد
 • تقویت ناوگان حمل ونقل عمومی اضافه کردن اتوبوس های نو به ناوگان حمل ونقل عمومی در حال حاضر ۲۰۰عدد قرارداد بستیم ۳۰ عدد آمده مابقی هم در حال اضافه شدن به ناوگان حمل ونقل عمومی می باشد.
 • جذب سرمایه گذاری ومشارکت مردمی وحضور بخش خصوصی در شهرپیگیری در این زمینه هم مهم می باشد زیرا امکان توسعه شهر بدون حضور سرمایه گذار خارجی وداخلی وبخش خصوصی امکان پذیر نیست وبا حضوراین عزیزان می توانیم روند توسعه را گسترش دهیم.

مصاحبه:علیرضاعبادالهی

مطالب مرتبط استان البرز  , بررسی عملکرداعضای شورای شهر  , تیتریک  , کرج  , گزارش  , مدیریت شهری

مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
  عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • آخرین خبرها