یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, تیتریک, گزارش  »   اجرای طرح هور برای مرتکبین جرایم امنیت اخلاقی استان البرز
967 views
۲۰ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۲۶

اجرای طرح هور برای مرتکبین جرایم امنیت اخلاقی استان البرز

به گزارش اثرآنلاین ااز جمله معضلات و آسیب های اساسی در کشور، جرایم و تخلفاتی است که نیروی انتظامی به عنوان جرایم مختل کننده امنیت اخلاقی با آن ها برخود می کند، جرایمی همچون بی حجابی و بدحجابی، مزاحمت خیابانی، روابط غیر متعارف دختران و پسران و… که از یک سو بی تفاوتی نسبت به مرتکبین جرایم و تخلفات مذکور آثار سویی در تشدید تدریجی انحرافات مرتکبین و شکستن قبح جرایم مذکور و از بین رفتن مرزهای اخلاقی و فرهنگی در جامعه خواهد داشت و از سوی دیگر برخوردهای خشن و اعمال کیفرهایی نظیر شلاق، حبس و جزای نقدی با مرتکبین این جرایم که اکثراً جوانان غافل و ناآگاه و فریب خورده می باشند، حیای فردی را از بین برده و موجبات تقابل با ارزش های فرهنگی و مذهبی جامعه را فراهم می آورد.

از این رو لازم است پیش از ورود به راه حل های کیفری؛ بدواً به فرایندهای اصلاحی و تربیتی فرهنگ محور مبتنی بر آموزش مهارت ها روی آورد و مجازات را تنها محدود به افرادی نمود که اقدامات اصلاح­گرانه در آنان اثر بخش نبوده است.

دوره­های آموزشی مدیریت مهارت و دانش رفتار (طرح هور) از جمله آموزش­هایی است که در سال های اخیر به عنوان یکی از مجازات های جایگزین برای مجرمان و گروه های آسیب دیده به اجرا درآمده است و با توجه به موفقیت برگزاری دوره­های مذکور برای مرتکبین جرایم و ناهنجاری های امنیت اخلاقی، می­تواند نقش موثری در کاهش نرخ ارتکاب جرایم امنیت اخلاقی و کاهش تکرار این نوع تخلفات و جرایم داشته باشد.

به گزارش خبرنگار معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز، این معاونت نسبت به اجرای طرح هور برای دو گروه از مخاطبان اقدام نموده است. این دوره در بیش از ۷۰ ساعت برای متهمان معرفی شده از سوی پلیس امنیت اخلاقی استان البرز برگزار گردیده که متهمان امنیت اخلاقی پس از طی نمودن دوره، گواهی شرکت در دوره جهت ارائه به پلیس امنیت اخلاقی را دریافت نمودند.

همچنین این دوره برای مرتکبین جرایم تعزیری درجه ۶ تا ۸ در ندامتگاه مرکزی کرج می­گردد که طی آن تعداد زیادی از زندانیان در این طرح شرکت نموده و از اثر بخشی قابل توجهی برخوردار است.

در کنار این دو شیوه، با توجه به هماهنگی های به عمل آمده با ریاست محاکم عمومی و انقلاب شهرستان کرج و توجیه قضات، دادنامه هایی در خصوص معرفی مجرمان جرایم اخلاقی سبک جهت سپری نمودن دوره های مدیریت مهارت و دانش رفتار به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم صادر می­گردد که در این خصوص نیز برای مجرمان معرفی شده دوره های آموزشی لازم برگزار می گردد.

در این دوره ها سعی بر این است تا با ارتقای کرامت انسانی و احیای اخلاق و آگاهی از توانایی­های ذاتی فرد در کنار توانایی های اکتسابی که به دست فراموشی سپرده شده است، استفاده صحیح از استعدادها، ظرفیت ها و توانمندی ها و بهبود روابط میان فردی مورد تاکید قرار گیرد.

این طرح با استفاده از تلفیق آموزه­های دینی و روانشناسی تلاش می­کند فرد به خودشناسی رسیده و به مرتبه ای از بصیرت و آگاهی و شناخت فردی و اجتماعی برسد که به سادگی و به سرعت بزه و آسیب اجتماعی را تشخیص داده و در برابر آن ها ایستادگی نماید.

در روز اول دوره، شرح مختصری از قواعد دوره همچون رعایت نظم و انضباط، رعایت حرمت یکدیگر، مختصر و مفید صحبت کردن توسط استاد بیان می شود و در ادامه در خصوص ویژگی های این دوره همچون سادگی، نشاط و مشارکت صحبت به میان می­آید. معارفه افراد شرکت کننده مرحله دیگری از این برنامه است.

در ادامه بر اساس موضوع هویت دو سوال من کی هستم؟ و  من کی باید باشم؟ از شرکت کنندگان پرسیده می شود و نظرات شرکت کنندگان دریافت می گردد. سپس از شرکت کنندگان خواسته می شود فهرستی از اخلاق و رفتارهای صحیح و همچنین رفتارهای ناروای فردی و اجتماعی را بنویسند و برای دیگران بخوانند.

در خلال این مباحث بازی های نشاط آوری نیز به اجرا در می­آید، فیلم هایی با موضوعات مورد نظر به نمایش درآمده و دریافت­های شرکت کنندگان از فیلم بیان می­گردد و تمرین هایی برای شرکت کنندگان خارج از کلاس در نظر گرفته می شود.

در ابتدای روز دوم، نیایش خوانده می شود و با طرح موضوع دو سوال: رفتارهای ناپسند من کدامند؟ و رفتارهایی پسندیده ای که باید داشته باشند کدامند؟ از شرکت کنندگان پرسیده می شود و پاسخهای آن ها به بحث گذاشته می شود. در ادامه پیمان دوستی یا عقد اخوت بین همۀ اعضاء بسته می شود و گروه های ۴ یا ۵ نفرۀ همیار تشکیل می­گردد.

در روز سوم از اعضاء خواسته شود که با تصور اینکه بیشتر از سه ماه دیگر زنده نیستند در سه ماهه مانده چه می­کنند؟ چه رفتار و کارهایی را بیشتر انجام می­دهند، و چه رفتار و کارهایی را دیگر انجام نمی دهند و…،  درخواست می­گردد که  احساس و تصمیم خود را در این خصوص بیان نمایند. در ادامه در خصوص تمرین هایی که از قبل به شرکت کنندگان داده شده است صحبت به میان می آید.

گفتنی است تاکنون بیش از ۱۰ دوره برای مخاطبان فوق برگزار گردیده و این دوره ها همچنان در حال اجرا می باشد.

مطالب مرتبط اجتماعی  , تیتریک  , گزارش

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها