یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, یادداشت  »   بیشعوری در تضاددین است
289 views
۴ مهر ۱۳۹۹ , ساعت ۱۵:۱۸

بیشعوری در تضاددین است

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که در موردی فردی بالیس زدن ضریح حرم امام هشتم شیعیان امام رضا علیه السلام و فیلم گرفتن اذهان مردم شیعه ایران را جریحه دار کرد. و بعد از آن هم تعدادی از علمااز اقدامات خارج از عقل انتقادکردند.

در ادامه آنکه با بروزوظهوربیشترکرونا در دنیا و کشورهای اسلامی دولت ها اقدام به تعطیلی مراکزمذهبی و تجمعی کردند که از جمله آن  می توان به تعطیلی حرم امام رضاعلیه السلام و حرم امامان شیعه درعراق اشاره کرد.

همزمان با این مسائل رهبرایران که از او باعنوان ولی فقیه شیعیان نیزیادمی شود به تمام مردم و مسلمین تاکید کرند که مراقبت های بهداشتی را لحاظ کنند و خود به عنوان طلایه داراین موضوع پیش قدم شد تاهمگان بدانند که علم و دین درراستاوتکمیل کننده هم هستند.

درنقطه مقابل اما جبهه نفاق،کوردلان و احمق هایی که از هرفرصتی برای عقده گشایی برعلیه دین استفاده می کنند تا توانستندبه بهانه رفتارغلط آن فرد که درسطوربالااشاره شدبر دین ودینداری تاختند و گفتندچون ما فکرمیکنیم اینها اشتباه است ودیندارنیستیم هرچه هست از دین و دینداری است .درواقع این عده که قبلتر از دین و دیانت زخم خوردند مترصد فرصت هستند تا ذهنیات مسموم خود را در جامعه بیان کنند.اما به تعبیری از حضرت امام خمینی ره الله اگر خطایی از دینداردیدیدنه به پای دین او که به پای خودش بدانید(اگرخطایی هست ازماست و از اسلام نیست)

ضمن آنکه درکتاب بیشعوری گروهی ازآدم ها نامبرده شده اند که آسیب احمق بودن آنها نه تنها به خودشان که به دیگران هم وارد می شود که افرادی که توصیه های بهداشتی را به رغم تاکیدات کارشناسان و علما رعایت نمی کنند هم می توان از این دست افراد نه احمق که بیشعور دانست.

درنهایت آنکه بوجودآمدن شبکه های اجتماعی موبایلی فرصتی راجهت انتشارنظرات برای همگان فراهم کرده است اما اشکالی که برانتشار هرگونه نظروارد است آن که تمایزات این نظرات جزبانگاه سنجشگرایانه میسر نیست و مواجهه با این چنین افرادبیشعورهم جز با داشتن سواد رسانه ای کار ساده ای نخواهد بود.

امیدآنکه نورفهم و دانش برقلوب همگان بتابد.

علیرضاعبادالهی

محقق سوادرسانه

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها