یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, یادداشت  »   راهکارهای پیشنهادی برای مقابله و مدیریت بحران آب در کشور
840 views
۸ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۳۳

"سلسله یادداشت های تحلیلی بررسی تهدیدات ناشی از مخاطرات محیطی و محیط زیستی استان البرز و شهر کرج"

راهکارهای پیشنهادی برای مقابله و مدیریت بحران آب در کشور

بررسی شاخص های متعدد در رابطه با منابع آبی کشور و میزان استفاده از آن نشان می دهد که در وضعیت بحران کم آبی به سر می بریم و اگر اقدامی جدی صورت نگیرد امنیت غذایی ایران و آوارگی و مهاجرت ناشی از بی آبی در کمین میلیون ها نفر از هم وطنان است در حال حاضر ۲۵ درصد کشور در انتظار آبرسانی هستند. بر مبنای گزارشی منتشر شده از وزارت نیرو از ابتدای سال آبی امسال(مهرماه) در مجموع ۱۳ میلی متر بارش گزارش شده در حالی که این میزان در دو ماه اول سال گذشته ۶۹ میلی متر بوده است بر مبنای بررسی این قبیل شاخص ها، حجم روان آب سطحی و حجم آب ذخیره شده و … توسط شرکت مدیریت منابع آب، ۷ استان فلات مرکزی کشور با کمبود شدید آب دست به گریبانند و ۲۱ استان دیگر از جمله البرز با تنش آبی شدید روبرو هستند . شاید بتوان در یک تقسیم بندی کلی عمده عوامل اساسی تشدیدکننده ی بحران آب را تغییر الگوی اقلیمی و پدیده ی ال نینو، رشد جمعیت، کشاورزی سنتی و  سوء مدیریت دانست. طبق یک گزارش از مدیریت اکوسیستم در میان ۱۳۲ کشور ایران رتبه ی ۱۲۳ است این یعنی بحران آب در سطح کلان و خرد به درستی درک و مدیریت نمی شود  به طور کلی طی اقدامات و سیاست هایی چند می توان منابع آب موجود در استان البرز و شهر کرج  را به درستی و با عزمی ملی مدیریت کرد که عبارتست از:

 • لزوم جامع نگری در بررسی و حل بحرآن آب و پرهیز از بخشی نگری.
 • تهیه نقشه ی جامع مدیریت بحران آب در ایران و به تفکیک هر استان به همراه تعیین مقدار سهمیه و سرانه ی ملی هر شهروند.
 • تاسیس خانه ی فرهنگ آب در استان به منظور آموزش به کارمندان، کارگران، زنان خانه دار و دانش آموزان و دیگر اقشار جامعه .
 • تاسیس پلیس آب برای مدیریت منابع آب عمومی، سطح شهر و مراکز تفریحی و گردشگری به مثابه ی پشتوانه ای اجرایی برای قوانین و سیاست های جلوگیری از هدر رفت آب.
 • استفاده ی حداکثری از ظرفیت رسانه ملی و بیلبورد های تبلیغاتی سطح شهر با هدف آموزش مصرف بهینه از منابع آب .
 • برگزاری نشست ها و کارگاههای تخصصی آموزش زهکشی و تغییر سیستم آبیاری در مقابل حرکت به سمت کشت گلخانه ای کاربرد تکنولوژی ها و ماشین آلات و افزایش بهره وری و راندمان آب.
 • قانونی شدن بحث آب مجازی و تهیه ی نقشه ی جامع بر مبنای آن به منظور گزینش انواع صنایع و مکان گزینی آنها دراستان و همچنین کاشت گونه های کشاورزی و باغی که نیاز کمی به آب دارند.
 • مدیریت منابع آبخوان ها از طریق نصب کنتور های هوشمند بر دهانه ی چاهها و جلوگیری از حفر چاه جدید با اعمال قوانین و مجازات سخت گیرانه.
 • مدیریت و استفاده ی حداکثری از منایع آبهای سطحی و روان آب ها در سطح شهر به عنوان منابع آب تجدید پذیر ( آب خاکستری)، مانند آب باران در معابر و سطح آسفالت شهر و ناودان پشت بام ها.
 • حفظ و ذخیره ی رطوبت ، افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک با استفاده از مواد نگه دارنده ی رطوبت در خاک مانند هیدروپلاس با هدف بازده مصرف آب در بخش کشاورزی.
 • به منظور جلوگیری از تبخیر آب پشت سد کرج و طالقان از سطح پوشی به روش نصب فتوسل های خورشیدی و گوی های سیاه که در کشور ایالات متحده استفاده می شود استفاده شود.
 • فراهم کردن زمینه ی فعالیت و حضور گسترده ی سمن های سبز در استان به منظور فرهنگ سازی استفاده ی بهتر و بهینه تر از منابع آب خانگی و کشاورزی.
 • کاشت گونه های درختی و گیاهی که نیاز کمتری به آب دارند برای طراحی فضای سبز و بوستان ها ی سطح شهر.
 • تقویت و کاشت پوشش گیاهی و درختی در دامنه ی کوهستانی و بالا دست سدها به منظور جذب و ذخیره سازی بیشتر و بهتر ریزش های جوی در طول سال.

کلمات کلیدی: بحرآن آب,آبخوان ها, سفره های آب,آب مجازی,آب خاکستری, سمن های سبز,پلیس آب,تنش آب,سد کرج,البرز,کرج

سرویس اجتماعی اثر آنلاین

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
  عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • آخرین خبرها