یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, استان البرز, تیتریک, مصاحبه  »   ما امسال 100 نفر کودک کار را بازنشست می کنیم
650 views
۱۶ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۰۶

مدیرموسسه مردم نهاد زندگی خوب:

ما امسال ۱۰۰ نفر کودک کار را بازنشست می کنیم

 

 

زندگی خوب موسسه ای مردم نهاد است که فعالیت های متعدد اجتماعی در کرج با نام آن گره خورده است.هفته نامه جاذبه پیرو رویکرد اجتماعی خود به سراغ حسین بابازاده مقدم و گروهش رفت تا از فعالیت های آن بیشتر بداند.حاصل این گفتگو متنی است که در ادامه آمده است:

جاذبه:دررابطه با تاریخچه موسسه بفرمایید.

بابازاده:موسسه زندگی خوب به عنوان یک موسسه مردم نهاد وجهادی است که به صورت نظام منداز سال ۹۴ فعالیتش آغاز شد.ما از سال ۹۴ به عنوان یک گروه تخصصی در حوزه بهبود حاشیه نشینی فعالیتمان را شروع کردیم.

جاذبه:تعریف شما از حاشیه نشینی چیست؟

بابازاده:حاشیه نشینی از ۲۷ آسیبی که در بحث آسیب های اجتماعی مطرح می شود به عنوان یک آسیب محوری است و خود مولد آسیب های دیگر است. کودکی که در حاشیه شهر زندگی می کند،کودک در معرض خشونت ،زنی که در حاشیه شهر زندگی می کند ودر معرض آسیب ، سواستفاده ونا امنی است، در حاشیه شهر مسائل زیست محیطی وجوددارد.بیماری واگیر وجوددارد.همچنین لازم به اشاره است :حاشیه نشینی پنج ویژگی دارد ۱- محل آسیب باشد، ۲- سکونت گاهای بی کیفیتی که کمتر از ۱۰۰ متر است و۳- در هم تنیدگی معابر دارد یعنی نمی توانیم راحت ازش خارج شویم۴- معابر مسائل زیست محیطی دارد ۵-محله ای برای افراد زیر خط فقر است .

جاذبه:نگاه شما به حاشیه نشینی چیست؟

بابازاده:اصل حاشیه نشینی یک آسیب است اینکه امروز کسی در کرج ساکن اختر آباد،حسین آبادمهرشهرویاسهرابیه است این یعنی آسیب .

جاذبه:شما در این زمینه چه کرده اید؟

بابازاده:ما آمدیم آسیب های اجتماعی را تعریف کردیم  وزیرنظر بهزیستی  مرکز زندگی خوب در کرج را بوجودآوردیم که هم اکنون یک مرکز خصوصی است که متولی کودکان کار وخیابان به عنوان مرکز روزانه است که این مرکز شامل ۲۸۵ نفر دارای پرونده است و۱۵ نفر بدون پرونده .۸ نفر اخترآباد است که جمعا ۳۱۰ نفر هستند.که متاسفانه رو به افزایش است.

جاذبه:این مرکز به چه صورت فعالیت می کند؟

بابازاده:نام مرکز،مرکز حمایتی آموزش کودک وخانواده زندگی خوب است که عنوان خیریه هم دارد.که به جز این ده نفر که می خواهند ملحق بشوند همه دارای پرونده هستند  ۳۰ یا ۴۰ صفحه پرونده ارزیابی دقیق دارند.بعضی از پرونده ها ناقص است این برای اطلاع شما می گویم.طبیعی است چون میخواهیم یک برگه را تکمیل کنیم یک نصف روز طول می کشد.که خودش کار مفصلی است.هرکدام از اینها حداقل پنج خدمت از زندگی خوب گرفته اندبعضی ها۵۰تا ۱۰۰تا خدمت گرفتند موقعیت منازلشون بررسی می شود.کار ریشه دار ودائمی  و رویکرد ما هم نسبت به این بچه ها آموزش،بهداشت،سلامت ودرمان بچه های کار وخیابان است.

جاذبه:آیا دیگران هم همین روش را پی می گیرند؟

بابازاده:ما معتقدیم که بعضی از کارهایی که برای بچه های کار وخیابان انجام می شود می تواند به شیوه بهتری انجام شود از جمله اینکه بعضی از موسسات مدارسی درست کردند. خوب چه دلیلی دارد وقتی که آموزش وپرورش  تحصیل رایگان را حق تمام شهروندان گذاشته است من بروم یک مدرسه بی کیفیتی را درگوشه ای درست کنم بگویم اینجا مدرسه من است خوب این یعنی چه؟این نمایش است اما ما آمدیم در سال ۹۶تعداد ۱۵ نفر بچه را در مدارس عادی ثبت نام کردیم یعنی با آموزش پرورش تعامل کردیم گفتیم از آنها در مدارس عادی ثبت نام کنند.امسال مدیر آموزش پرورش شهرستان ساوجبلاغ را آوردیم در ایستگاه تخصصی ملک آباد بخش چهارباغ ،رئیس آموزس پرورش ازساعت ۸ صبح یعنی یک ساعت قبل اینکه ما بیاییم تا ساعت یک ظهر در آنجا بود.ما نشان دادیم که ۷۲ نفر محروم از تحصیل در ملک آباد داریم.مدیر آموزش وپرورش ۵۰ نفر از بچه هارا قول داد که درمدارس عادی روزانه ثبت نام کند.چکار می خواهیم کنیم من هرچند بگویم من معلم بچه های کارم ، این ها نمایش است.

جاذبه:چه حمایتهای معیشتی از اعضایتان می کنید؟

بابازاده:ما خودمان اعیاد شعبانیه ۲۰۰۰ پرس غذا پخش کردیم..محرم پارسال روز عاشورا ۸الی ۹ هزارپرس غذا پخش کردیم از اینها عکس پخش نشد شاید یکی بخاطراینکه کوچه ای مطرح بشه یه عکس از آن گذاشته باشد.یابرای مثلا از مجتمع میلاد تهران غذایی که اضافه آمده بود ۸۰۰ تا غذای بسیارمناسب مطبخ قریشی ارائه شد.  فیلمی گرفته شده بود که من خودم بعضی ازغذاهارا ندیده بودم که برای خودم جذاب بود، حال فکر کنید کسی که در سهرابیه زندگی می کند باقالی پلو از مطبخ قریشی با کیک نوشابه صبحانه برایش بردیم. ما حمایت غذایی از آنها می کنیم.مثلا در همین نیمه شعبان بچه ها چقدر غذا پخش کردند گوشت می دادیم هیچ کسی نیست که تحت پوشش موسسه باشد و دو سبد کالا کمتر گرفته باشد.یا ۱۰۰ پرس غذا کمتر گرفته باشد چون وقتی می دهیم به بچه نمی دهیم به اعضای خانواده می دهیم.لباس نداشته باشد یا مثلا کار دندانپزشکی داشته باشد انجام می دهیم کسی بوده است که ۷ تا دندان خراب داشته است که درست شده و مثلا فقط سه دندان باقی مانده حداقل دو میلیون ،سه میلیون کمک به آن خانواده است.

درحوزه داوطلبان پزشکی که معروف هم هستید به متفاوت بودن و گسترده بودن خدماتتان چند نفرنیروی داوطلب دارید؟

بابازاده:۱۳۰ نفر داوطلب در حوزه پزشکی، فوق تخصص داریم ،برای مثال از دانشگاه دوسلدولف آلمان که نمونه می گیرد،.بیمار افغانی می فرستیم بیمارستان رجایی دکتر خودش می آید دستش می گیرد می گوید خوش آمدی خوب این خیلی خوب است.مددکار ما خانم دولتخواه که مددکار منطقه حصاراست تک تک خانه مددجو هارا سرمی زند.حداقل دوبار خانه مددجوها را سرزده است.

جاذبه:با چه مدل کیس های سر و کار دارید؟

بابازاده:انواع و اقسام کیس های عجیب وغریب داریم .ما کودک ده ساله داریم که مورد آزار جنسی قرار گرفته آن بخش جهادی ما چون وقتی راجب زندگی خوب صحبت می کنیم این سه هویت دارد.۱-بخش کرجی ما که بهزیستی است.۲-جهادی.۷۰ تا دانش آموزمستعد نیازمند بورسیه داریم که از اقصی نقاط کشور است ۱۵الی ۱۶ نفر از آنهاکرجی هستند بقیه برای شهرهای دیگر هستند.که برای اینهاکمک هزینه لباس  می دهیم یا اگر مدرسه خرج داشته باشد کمک می کنیم یا حتی  برای کنکور . بعضی از شهرها به شدت محروم هستند  دانش آموزان دختر را بورسیه کردیم.بخش جهادی ما الان دارد در تهران دره فرحزاد کار می کنیم  در دولتخواه هم مشغول کار روی  زاغه نشین ها هستیم.

به جز موارد اشاره شده هم تحت حمایت دارید؟

بابازاده:غیر از آن پرونده ها که گفته شد ۷۰۰ پرونده در دو استان تهران والبرز داریم. که شامل :نیازمند،معلول و خانواده زندانی است.

برنامه سازمانی شما برای سال ۹۷ چیست؟

بابازاده:سال۹۷ سه دفتر در تهران تاسیس خواهیم کرد.صالح آباد-دولت آباد-دره فرحزاد.ما با همکاری بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام به صورت مستمر رسیدگی می کنیم.

جاذبه درحوزه خیریه چه اقداماتی دارید؟

یک سری کارها هم مثل خیریه ها انجام می دهیم.ازجمله می توان به مواردی مثل ارائه سیسمونی،جهاز ،غذا دادن و تعمیر منازل اشاره کنیم که البته خیلی از خیریه ها ی خوب هم این کار انجام می دهند.البته یک سری خیریه هم داریم که قلابی اند خیریه ای هست که ۳۵۰۰۰۰۰ می گیرد جهاز می دهد می گوید ما ۳۵۰۰۰۰۰ می گیریم ۹ قلم جنس می دهد من گفتم از من ۵۰۰۰۰۰ تومان  بگیر بمن ۴ قلم جنس بده گفت نه دیگه می دانید چه جوریه مثلا شما کارخونه یخچال سازی دارید آمده با شما مذاکره کرده می گوید این یخچال ها چند؟ یک میلیون تومان هم فروش نداردچون یک برند نا شناس است ۵۰۰ هزار تومان بده به من یعنی آن جهازی که می گیرد ۳۵۰۰۰۰۰ تومان در واقع دارد از آن جهاز حداقل یک میلیون تومان هم می خورد . خیریه ای که در قبال دادن خدماتش از مردم پول می گیرد همه تحریم کنند.

جاذبه:از آخرین اقداماتتان در سال ۹۷ بگوید

بابازاده:.ما۵۰۰تا آزمایش های پزشکی ۶ فاکتوری گرفتیم: ایدز، هپاتیت و غیره اینها را رایگان گرفتیم .آنهم توسط آزمایشگاه کیوان به عنوان یک آزمایشگاه مطرح وخوب انجام شد. برای انجام این آزمایشات ۵۰۰ هزار تومان هزینه می شود.ما مثلا کیت آزمایشی گرفتیم .الحمدالله ایدزنداشتیم اما ۴ نفر هپاتیت داشتیم که دو نفرشان خوداظهاری ودونفرشان اکتشافی بود ما فکر می کردیم خیلی بیشتر باشد که خدارا شکر نبود اما قند خیلی بالا بود ،بالاخص قند ناشتابالا بود.  آزمایش ایدز خیلی گران است خودش به تنهایی حدود سیصد هزارتومان است که با دفترچه ۲۴۰هزار تومان است.آزمایش ایدز هم با کیت هم آزمایشگاه ،کیت ارزان تر اما آزمایشگاه دقیق تر است.ضریب خطا کیت بیشتر است.کیت باید سه ماه از مبتلا شدن به این بیماری گذشته باشد که نشان بدهد اما آزمایشگاه تا ده روز قبل نشان می دهد.خانم ماه چهرگان می گوید نباید بگوییم ایدز باید بگوییم اچ ای وی احتمال درمانش هست.اگر مثلا الان یکی رابطه جنسی خطرناک داشته باشد یا سرنگ آلوده معتاد تزریقی استفاده کند میشودتا ۷۲ ساعت با دارو جلوی بیماری را گرفت،ولی چون نمی دانند ما باید بگوییم. ما داخل کارگاه هایمان کلاس ایدز می گذاریم.کلاس پیشگیری ازایدز می گذاریم.دو نفر از کارشناسان پیشگیری از ایدز به عنوان داوطلب نه مامور به ما   کمک می کنند.

جاذبه:از اقدامات موسسه در حوزه کودکان بفرمایید.

بابازاده:ما اختصاصا در خصوص کودکان کار وخیابان البرز دو برنامه اجرا کردیم دو برنامه اخیر. البته چون قبلا هم   همایش هایی برگزارکردیم.یکی ایستگاه سه روزه خط سه حصار و دیگری ایستگاه دوروزه ای در منطقه ملک آباد که تمام بچه های کارمان بوسیله اتوبوس به ایستگاه منتقل شدند در ایستگاه مصاحبه روانشناسی شدند ،مصاحبه مدد کاری شدند ،تست اچ ای وی دادند ،ویزیت پزشک شدند ،توسط متخصص بعضا تزریقات، توزیع دارو انجام شد، کار دنداپزشکی برایشان کردیم، اسباب بازی  وعروسک بهشان دادیم و در چند کارگاه دوره دیدند.ایستگاه حصارک هم اخیرا بود.ایستگاه حصارک جهادی بود این ها تخصصی بودند یعنی فقط بچه های کار وخیابان آمدند وپذیرش عمومی از غیره نداشتیم وبچه ها منحصرا این مدل زندگی خوب هیچ کسی در کشوراین مدل را ندارد .ایستگاه ویزیت رایگان خیلی ها دارند الان مثلا دو تا پرستار میایند سر چهار راه ها با یک چادراینهاقندخون می گیرند اما این با این در نظر بگیرید که مشاور پرستار پزشک روانشناس پیرا پزشک ماما ببرید بعد در حدی که کار عملی زورتان می رسد انجام بدهید و ضمن اینکه ارجاع هم بدهید ما دردرمان پیگیری هم می کنیم نمی گذاریم به امان خدابروند مثلا بیماری که یک بار ازما متفورمین گرفته است سر ماه یک نفر بهش زنگ میزند می گوید کجایید متفورمین تمام شده نشده ویکی دیگرازاین کارهایی که انجام دادیم این بود که برای هر سیصدنفر اخیرا کفش،جوراب،کلاه با مشارکت بهزیستی  خریدیم که ان شاالله در قالب برنامه ای  به بچه ها می دهیم به عنوان مشوق عدم حضورشون در شب ها از ساعت نه شب تا دو صبح .ما  خواسته مان این است که حداقل بچه ها نه شب تا دو صبح در خیابان نباشند وحداقل وظیفه دستگاه ها ونهادها این باشد.

الان من تعجب می کنم ما این همه ان جی او داریم چرا بچه ها تا از نه شب تا دو صبح بیرون هستند. این بچه هایی که سر خیابان هستند بچه های موسسه ما هستند یا نیستند اگر هستند پس ما کی جذب کردیم چقدر ما بی عرضه ایم که بعدازظهرها برویم شب میان تو خیابان چرا این ها شب می آیند درخیابان ؟چون شب هیچ نظارتی درشهر ما نداریم.ما  خودمان گفتیم نظارت کنند اگر بچه ای شب بیرون باشد خدمات آن را تحت فشار قرار می دهیم وممکن است قطع کنیم ما پول نمی دهیم که بچه دو شب گل بفروشد.به مادر یکی ازبچه ها گفتم اگه قول بدهی بچه ات را از خیابان ببری خانه هرچی بخواهی ما انجام می دهیم گفت خب من الان انسولین می خواهم،که ما گفتیم بازدید می کنیم که بچه را برای کار نفرستد بعد حمایت کردیم.

جاذبه:در حوزه کارپژوهشی واطلاعات چه برنامه ای دارید؟

اطلس.پراکنندگی کودکان کار را داریم  شروع کردیم که تنها اطلس پراکندگی کودکان کار وخیابان است که جز این هیچ چیزی وجود ندارد شاید برای شما خنده دار باشد این چهار تا نقطه گذاشته  در همین استان جز این چیزی که ما ترسیم کردیم چیزدیگری نیست آخرین بروزرسانی اش برای یک ماه پیش است من مثلا سر سه راه رجایی شهر ۱۹ نفر بچه را یک شب دیدم که حتی یک نفرشان هم پیش ما پرونده ندارند  یا جدید آمدند یا  داوطلب ما نتوانسته است شناسایی کند یا مثلا سر چهار راه کارخانه قند  گفتند امروزبچه ها بروند شناسایی کنندبیاورید چند نفرشان  را.ما اینجا۴نفر داریم که تا دو ماه پیش نبودند کلاچون در کرج هیچ گونه فشاری برخانوادشان قائل نمیشود واینها کاملا آزادندبه این شکل جمعیتشان اضافه می شود. بانک اطلاعاتی یعنی هر چیزی که در این رابطه وجود داردبدانیم مثلا بدانیم چند نفر هستند؟ اسمشان چیست؟ از کجا آمدند؟ سنشان چقدر است؟ شماره تلفنشان چنداست؟ ما چین اطلاعاتی نداریم هر کی میگوددروغ می گوید.

 

بخش سوم ان جی او است که به عنوان یک بنیاد ملی از وزارت کشوراست مشغول به کار هستند به نام  جمعیت فراگیر زندگی خوب  .اینم کارش حوزه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی است  با تمرکز بر زنان وکودکان در معرض آسیب در سطح ملی

جاذبه:در مورد پروژه هاتون بیشتر توضیح بفرمایید.

بابازاده:پروژه هایی که مانند اطلس در استان البرزدر سال ۹۷ داریم عبارت هستند از اولا بوجود آوردن بانک اطلاعاتی کودکان کار شهر کرج واستا ن البرز با همکاری معاونت اجتماعی شهرداری کرج  و استقبال از دستگاه هایی که می توانند در این کار مشارکت کنند پیش بینی می شود که در جریان این کار  ۲۰۰۰ نفراز کودک کار وخیابان  استان را شناسایی و اطلاعات زیر ساختی برای پایان دادن به مسئله کودکان کار وخیابان حداقل در شهر کرج را فراهم کنیم  .من به آقای جوهری معاون اجتماعی دادگستری گفتم شما اگر امکانات کودک کار که در کرج می روید تقسیم می کنید مقداری به این بدهید مقرداری به آن می دهیدبیاید وکلی  به ما بدهید وازما حمایت کنید، حمایت قضایی کنید  مثلا در چهارراه سرباز بذارید نگذارد کسی بیاد آنجا ،.من پدیده کودک کار وخیابان را یک ساله از کرج جمع می کنم و کردیم ما هر کاری را که ادعا می کنیم را انجام دادیم.ما اسلام آباد میخواستیم ۶ روزایستگاه پزشکی بزنیم  من گفتم ۲۹ نفر نیروی پزشک میارم همه گفتند نمی شود اما به لطف خدا شد . خیلی ها ی دیگرهم می توانند کمک کنند مثل شهرداری،شورای شهر وبهزیستی البته بهزیستی رویکرد مثبتی دارد و به ما کمک می کند .رویکردی که بهزیستی در زندگی خوب دارد توام با اعتماد و همیاری کم نظیر است هیچ تشکلی در استان البرزبرای کودکان کار وخیابان  به خوبی ما با  بهزیستی در حال تعامل نیست ما با دانشگاه علوم پزشکی البرزنیز تعامل خیلی خوبی داریم اگرچه دانشگاه علوم پزشکی البرز هیچ نوع کمکی به این مرکزنکرده با اینکه ما داریم بخشی از وظایف حکومتی رسمی این دانشگاه را انجام می دهیم اگرچه وعده هایی داده بودند در رابطه با اینکه به ما امکانات دارو تجهیزات محول می کنند ولی ما برای امکانات آنها خرید کردیم وکمک کردیم که آنها کمکی به ما نکردند .

۲-ایجاد مرکز توانمند سازی کوکان وخانواده هاشون که در حوزه کار پاک در واقع مطرح است برای خانواده های تحت پوشش خودمان دوست داریم که کارخوب  بوجود بیاریم.ما معتقدیم که کودک زیر ۱۸ سال مشخصا کودک زیر ۱۵ سال اگر میخواهد کاری انجام دهد چنان چه این کار منطبق با مسائل فرهنگی وقانونی ،حقوقی ،شرعی ،خانوادگی فرد باشد و توام با اجبار نباشد میتواند انجام بدهد در هر سنی که باشد.مشکل کودکان کار اینه که به اجبار سرکار می روند وگرنه همه ما زیر ۱۵ سال سرکار رفتیم .من خودمم ۱۳ سال جوشکاری کردم.کاری که توام با اجبار باشه کار زیان بار باشد کار تو خیابان زیان بارو کار آسیب زا است.کار در حوزه قاچاق مواد مخدر ،کف زنی،زور گیری این ها آسیب زا است.

کار سوم در واقع  برگزاری همایش های علمی ومهارتی مشاورین ومددکاران  هست وما ۱۰۰ تا کودک کار را تا پایان سال ۹۷ از چرخه خیابان کرج خارج خواهیم کرد و در صورتیکه نتونیم این کار کنیم موسسه کامل منحل می کنیم چون میشه انگل جامعه وقتی نمی توانیم برای چه ادامه بدهیم من آمده ام موسسه درست کنم لابد یک ادعایی دارم .ما الان از یکی از ان جی او هامون مطلع شدیم سال پیش در شهر لندن ۱۴ میلیارد تومان پول جمع کرده از ایرانی ها برای بچه های کار کدام بچه های کار؟ ما الان بچه های کاریم این خانم آمده یه هزار تومان بدهد بمن ندهد به بچه بدهد. آقا میگه من پول دادم میگم خب به کی دادید بعد تهش می دونید چی میگوید؟ می گوید من با یه ان جی او مذاکره کردم کلاس پیشگیری ازایدز گذاشتیم به آن جی او ۵میلیون تومان دادیم!

جاذبه: با مردم و مسئولین مخاطب نشریه صحبتی دارید؟

بابازاده:انتظار ما ازمسئولین این است که یک وظایف موکدی که در قانون نوشته شده و پیش بینی شده عمل کنند  ما از هیچکسی نمی رویم در خواست کمک کنیم هر کسی هم کمک کرده داوطلبانه خودش کمک کرده .اولا اینکه وظایف قانونیشون انجام بدهند دوما اینکه بخش های زیرمجموعه که در حوزه کودکان کار وخیابان مسئولیت دارند در استان را  ازآنها کار بخواهند گزارش بخواهند آقا من مدیر یک دستگاهم ۲۰ تا  کارشناس دارم این کارشناس کارشون رسیدگی به آسیب های اجتماعی از کارشناساشون گزارش بخواهند آقا توچکار کرده ای ؟

ما نیامدیم  که یک اسمی درست کنیم یه سر وصدایی کنیم بعد برویم من واقعا بعضی از شب ها بخاطر این بچه ها توی خونه گریه می کنم، غصه می خورم ما نیامدیم ژست بگیریم برویم.خداشاهداست به این تعهدی که میگویم ما امسال ۱۰۰ نفراز این بچه هارا بازنشست می کنیم ،اگرنکردیم سال ۹۸ زندگی خوب حداقل تو کرج وجود ندارد اگر همه شان با این رویکرد جلو آمده بودند آیاالان شما اینقدر جمعیت کودک کار داشتید؟

جاذبه:اگر لازم است اسم کسی را برای تشکر بیاورید بفرمایید.

بابازاده:من از نشریه جاذبه ،ازتمام داوطلبان وفعالان زندگی خوب ،از اداره کل بهزیستی استان البرز، از آقای دکتر حیدری مدیر قرارگاه جهادی بنیاد برکت ،از مدیر عامل شرکت بایودنت و آقای دکتر مسائلی مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تشکر می کنم.

 

 

مطالب مرتبط اجتماعی  , استان البرز  , تیتریک  , مصاحبه

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها