یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, اقتصادی, تیتریک, یادداشت  »   نوجوانان و جوانان گریان از مادرمشکلات
307 views
۴ مهر ۱۳۹۹ , ساعت ۱۰:۰۵

نوجوانان و جوانان گریان از مادرمشکلات

هنگامی که دم از مشکلات زده می شود و راه حل آن ها بیکاری را می توان مادر اغلب آنها دانست.اما علل این موضوع چیست و نوجوان و جوان ما چه کند؟

مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با حل کردن موضوع بیکاری و افزایش فرصت های شغلی بسیاری از مشکلات دیگر را هم حل یا حداقل کاهش داد،اما مشکل کجاست که این موضوع ایجاد شده است و علاوه بر باقی بودن روزبه روز بیشتر هم می شود؟

ریشه های بیکاری

صحبت در رابطه با بیکاری موضوعی است که خود چندین کتاب باید برای آن نوشت ولی اگر بخواهیم گذرا به این موضوع نگاه کنیم می توانیم به موارد زیر به عنوان بخشی ازعلل بروز و تشدید بیکاری اشاره کنیم:

اشکالات ساختاری و دولت ها در موضوع بیکاری

 • نداشتن برنامه روشن برای فعالیت های اقتصادی و صنعتی در کشور
 • حذف فرصت های شغلی در زمینه کشاورزی و سعی درتبدیل شدن به کشوری صرفا صنعتی در حالی که ایران سالها یک کشور با فرصت های بی شمار کشاورزی بوده است
 • نبودتناسب رشد جمعیتی با رشد فرصت های شغلی بالاخص رشد انفجاری جمعیت در دهه شصت که با سومدیریت مدیران دولت ها در پیش بینی نیازها عملا این جمعیت بیشتر به عنوان سربار دیده شده تا فرصت
 • عدم رشد بخش های اقتصادی بخاطر سیاست های غلط دولت های مختلف و عدم توجه آنها به برنامه های ملی و فرا دولتی مثل برنامه های توسعه چهارم پنجم و برنامه ۱۴۰۴
 • نبود سیاست گذاری درست در سطح شهرها براساس وضعیت و نیازشان برای هدایت، آموزش و برنامه ریزی تربیت نیرو:بسیاری از اوقات افراد بجای نگاه بومی نگاه کشوری به موضوع اشتغال خود دارند در حالی که مثلا می توان در یک شهر ساحلی در حوزه های شیلات، تجارت و غیره تحصیل کرد و مشغول شد نه رشته ای که سنخیتی با بوم منطقه ندارد و فرد مجبور است بعد از تحصیل یا بیکار بماند و یا مهاجرت کند.
 • نداشتن سیاست خارجی فعال و متناسب با ظرفیت کشور در حوزه اقتصادی و در نتیجه کم بودن فرصت مراوده با کشورهای همسایه ایران در حالی که یک بازار بسیار بزرگ در اطراف ایران است که امکان صادراتی خوبی برای کارآفرینان و اقتصاد ایران است.
 • تغییرات متعدد قوانین و در نتیجه نبود امکان پیش بینی سنجی اقتصادی و سرمایه گذاری برای کارآفرینان و سرمایه گذارا

اشکالات سیستم آموزشی در آموزش و پرورش و آموزش عالی

 • نبود تناسب در جذب دانشجو در رشته های دانشگاهی با نیاز روز بازار و صنعت به طوری که بسیار است رشته هایی که فارغ التحصیل های آنان یا بیکار هستند یا در رشته ای غیرمرتبط مشغول کار شدند و این خود یعنی هدر رفت سرمایه های ملی
 • عدم مشاوره و هدایت شغلی مناسب دانش آموزان در دوران مدرسه چه آنکه برای بسیاری از دانش آموزان نیاز به دانشگاه رفتن نیست و اگر درست هدایت شوند می توانند در دوران مدرسه شغل مورد نظر خود را پیدا کنند و دیگر نیازی به هزینه کردن عمر و سرمایه خود و کشور ندارند و بلافاصله بعد از دیپلم می توانند مشغول به کار شوند(البته بعدازسربازی)
 • رشد قارچ گونه دانشگاه های آزادوغیرانتفاعی و رشته های اغلب یا بی فایده و یا من درآوردی به جای رشته های مورد نیاز بخش اقتصادی کشور

اشکالات فرهنگی وشخصیتی افرادجویای کار

 • حذف نگاه استادشاگردی برای جذب در بازار کار
 • تغییر سبک زندگی از دهه هفتاد و نگاه علاقمندانه جوانان به جذب به عنوان کارمند و اصطلاح پشت میز نشینی
 • افزایش علاقه جوانان به مشاغل آرمانی به نسبت واقعی و از دست رفتن فرصت های شغلی
 • افزایش سن جوانان بالاخص بی تجربه و از دست رفتن شغل های که براساس رده سنی است
 • افزایش انتظار جوانان از مشاغل در زمینه درآمدی و جایگاهی با توجه به تحصیلکرده تر شدن جامعه به طوری که برای مثال فردی که دیگر دارای مدرک لیسانس است حاضر نیست در هرشغلی و با هر شرایطی مشغول شود چون معتقد است یک فرد لیسانسه است.

اشکالات جهانی و منطقه ای و تاثیر بر ایران

 • تحریم های بسیار و فلج کننده که آسیب زیادی به اقتصاد ایران واردکردند
 • ورود پرحجم چین و ترکیه به بازار ایران در حالی که کارآفرینان ایرانی یا خود را آماده رقابت نکرده بودند یا توان آنرا نداشتند که عملا منجربه حذف بسیاری از کسب و کارها و ایضا بسیاری از فرصت های اقتصادی شد
 • ورود حجم زیاد مهاجر از کشورهای همسایه بالاخص افغانستان به کشور و کاهش فرصت های شغلی برای جوانان ایرانی برای مثال نیمی از کارکنان خدمات شهری تهران افغانی اند و یا بخش زیادی از کارگران ساختمانی در ایران افغانی اند.
 • دشمنی ودر نتیجه کاهش امکان مراوادت مالی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایران
 • بروز بحران های اقتصادی متعدد در سطح منطقه و جهان
 • بروز بحران کرونا و تاثیرات اقتصادی آن
 • کم بودن اقبال سرمایه گذاری خارجی در ایران بخاطر مسائل سیاسی

نتیجه گیری

در نتیجه تمام اتفاقات بالا اوضاع برای جوانان و جویندگان شغل در ایران خیلی مناسب نیست و به امروزی که همه آن را احساس می کنیم و می بینیم رسیده ایم موارد بالا بسیار شفاف است و عملا معکوس کردن هر جمله می شود راهکار همان مشکل اما از آنجا که گوش بدهکار در عرصه مدیریت دولتها نمی بینم اجازه بدهید در نتیجه گیری چند پیشنهاد برای شهروندان ایران زمین جوانان و جویندگان شغل داشته باشم که نه به صورت سیستمی و زیربنایی اما شاید به طور حداقلی مفید فایده باشد:

راهکارهای مسکن:

اگر هنوز در رده سنی نوجوانی هستید

نوجوانی دیگر به مانند ده و بیست سال گذشته نیست امروز شما در معرض اطلاعات و همینطور فرصت های بیشماری هستید که اگر زرنگ باشید می توانید از آنها استفاده کنید. نوجوان امروز قرار نیست کل زمان خود را به بازی و مدرسه بگذراند از اکنون سعی کنید علایق خود را شناسایی کنید، از فرصت های تعطیلی مدارس برای آشنایی با مشاغلی که فکر میکنید علاقه دارید در قالب استادشاگردی استفاده کنید. سعی کنید قدر زمانی را که دارید بدانید و تا نوجوان هستید شغلی را که دوست دارید انتخاب کنید و شروع به یادگیری در مورد آن کنید.

اگر اکنون یک جوان هستید:

حال که فرصت نوجوانی گذشته است باید دید آیا از این فرصت استفاده درستی برده اید یا صرفا به مدرسه رفتن گذرانده اید اگر که درست از فرصت استفاده کرده باشید که اکنون خیلی دغدغه نخواهید داشت اما در غیراینصورت اجازه بدهید چند توصیه برایتان داشته باشم:اولین نکته اینکه به خاطر ترس از سربازی به دانشگاه نروید الکی عمرتان می سوزد،نکته بعدی آنکه دوران دانشجویی بهترین دوران برای کارورزی است اگر رشته تان را دوست دارید در حوزه رشته خود شرکت و مجموعه ای را انتخاب کنید و به عنوان کارورز یا کارآموز در آنجا مشغول شوید حتی اگر قبولتان نمی کنند سعی کنید رایگان برایشان کار کنید.درست است که پولی نمی دهند اما در اختیار شما تجربه و سابقه می دهند تازه وقتی دانشجوی تمام شد و جایی برای کار مراجعه می کنید سابقه کار دارید تازه این در صورتی است که خود آن شرکت شما را اگر خوب بوده باشید جذب نکرده باشد.و نکته آخر اینکه اگر رشته تان را دوست ندارید یا بازارکار ندارد بی تعارف کنارش بگذارید وگرنه بعدا بیشتر ضرر خواهید کرد.

اگر قبلا شاغل بوده اید و اکنون بیکار شده اید

شاید احساس کنید کل دنیا بر سرتان آوار شده است اما صبر کنید اوضاع آنقدرها هم ترسناک نیست.اولین نکته مثبت این است که شما سابقه کار و احیانا سابقه بیمه دارید و تازه از سابقه بیمه بیکاری هم می توانید استفاده کنید. اما در ادامه باید ببینید علت اصلی بیکارشدن شما چیست؟با خودتان روراست باشید صرفا بخاطر تعدیل نیرو،زیرآب زدن و این چیزها بوده است یا واقعا اینقدری که باید مهم نبوده اید که آن شرکت وسازمان می تواند بدون شما به کار خود ادامه دهد اگر پاسختان این است که باید پس راهکارتان هم مشخص است آموزش ببینید و بهتر شوید اینطوری هم در شرکت بهتری جذب می شوید و هم دیگر به راحتی نمی توانند کنارتان بگذارنددرضمن یادتان باشد باید همیشه آموزش ببینید نه یکبار.

اگر نگران از دست دادن شغل خود هستید

همانطور که در بخش بالا گفتم وقتی بهترین نیستید اخراج می شوید پس ساده ترین راه این است که بهترین خودتان شوید و همچنین چند راهکار دیگر:

 • یک لیست از مهمترین مهارت ها و تخصص هایی که لازم است داشته باشید و ندارید تهیه کنید و شروع به یادگرفتنشان کنید
 • لیستی از مشاغل مرتبط و مشابه با شغل فعلی خود در شرکت خودتان و دیگر شرکت ها بیابید و سعی کنید توانایی های خود را به سمت این ها هم بسط دهید.
 • یک رزومه تخصصی و پروپیمان براساس موارد بالا برای خود تهیه کنید.
 • سعی کنید به صورت ماهانه گزارش عملکردخودتان را تهیه کنید و در اختیار مدیران بالاترتان قرار دهید و در آن نشان دهید که چقدر مفید هستید حتی اگر آنهاگزارش نخواهند.
 • داشتن روابط عمومی بالا را فراموش نکنید هم با همکاران هم با مسئولانتان به این صورت یا دلشان نمی آید اخراجتان کنند یا هزینه شان بالا می رود اگر بخواهند.
 • در نهایت همیشه لیستی از شرکت های مشابه را مدنظر داشته باشید وهرگاه مدیران خواستند عذرتان را بخواهند به آنها گوشزد کنید که با توجه به توانایی های شما فرصت های شغلی دیگری هم برای شما هست شاید تجدید نظر کردند و اگر نکردند سریعا به آن شرکت ها درخواست کار دهید.

در نهایت امیدوارم هیچ انسانی که به کار علاقه مند است بیکار نماند.

علیرضا عبادالهی

مطالب مرتبط اجتماعی  , اقتصادی  , تیتریک  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
  عنوان اسلایدر
 • اقتصادی

 • آخرین خبرها