یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, یادداشت  »   هدف چیست و اصول هدف گذاری کدام است؟
5,850 views
۳۰ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۲:۲۷

هدف چیست و اصول هدف گذاری کدام است؟

هدف در لغت به چه معناست؟

دانستن،فرض کردن،ارزیابی کردن،شمردن،به نتیجه رسیدن قصدداشتن،حدس،گمان

تعریف های ارائه شده از هدف در لغت نامه های مختلف و دیکشنری های موجود شامل موارد بالاست.در واقع خود این تعاریف نشان دهنده عمق و سطح این کلمه است. گاهی بار معنایی هر لغت می تواند نشان از سوگیری آن داشته باشد.وقتی ما از هدف حرف میزنیم باید در مورد آن بدانیم،یعنی بدانیم که چه می خواهیم.باید موضوعی که به عنوان هدف درنظر گرفتیم را ارزیابی کنیم.قصدکنیم تا کار یا عملی را انجام دهیم.اگر چیزی را به عنوان هدف انتخاب می کنیم یعنی به دنبال رسیدن به نتیجه ای باشیم.در واقع هدف برای هر امر و هر راه، نقطه‏ای است که آن راه و امر، به آن ختم می‏شود.

توجه به موارد ذکر شده جلوی اشتباه ما و در نتیجه آسیب دیدن ما در زندگی را می گیرد.در واقع کسی که معنی موضوعی را بداند بهتر می تواند در مورد آن تصمیم گیری کند.

هدف در زندگی، دلیل اصلی قرار گرفتن انسان بروی زمین است. وظیفه ما در روی این کره خاکی چیست؟ احتمالا بیش از آنچه تنها، روز خود را به اتمام برسانیم یا بیش از آنچه تنها، از گذراندن اوقات خود لذت ببریم.

انواع هدف:

اهداف را می توان به طور کلی در چند قسمت تقسیم کرد.برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اهداف فردی

اهداف اجتماعی

اهداف انسانی

اهداف سلامتی

اهداف جمعی و خانوادگی

اهداف اقتصادی

اهداف تحصیلی

اهمیت و ضرورت هدف گذاری:

همانطور که در سطور قبل اشاره شد هدف گذاری از ضرورت بالایی در زندگی برخوردار است.انسان بدون هدف به مانند کشتی می ماند که در اقیانوس سرگردان است و با موج ها از این سو به آن سو می رود بی آن که به مقصدی مشخص برسد و چه بسا به ساحل های بسیاری برسد اما چون هدفی نداشته فایده ای از این رسیدن ها به ساحل هم نخواهد برد.با هدف گذاری درواقع حدی که از هرتوانایی نیاز است و همچنین شرایط موجود و مطلوب را می توان تحلیل کرد به واقع شرایط هر فرد براساس هدف او تعیین می شود.برای مثال وقتی برای رسیدن ازمسیر الف به ب نیاز به سوخت ۱۰ لیتر باشد ما نیازی نیست که سوخت بیشتری استفاده کنیم و می توانیم به فرض داشتن این ظرفیت از آن در جایی دیگری بهره ببریم.

 اصول هدف گذاری:

برای هدف گذاری کردن لازم است به اصول این کار نیز اشراف داشته باشیم.فلذا سوالهای زیر برای شناخت بهتر ما مفید خواهد بود. در ابتدا باید ببینیمدر حال حاضر ،کجا هستیم ؟ بعد از پاسخ به این سوال باید ببینیم به کجا می خواهیم برویم ؟ و در نهایت برای رسیدن به هدف چه باید بکنیم؟ با پاسخ به این سوال چهارچوب هدف خود را تعیین خواهیم کرد.

در نهایت این نکته لازم به توضیح است که هدف ها سوخت موفقیت هستند و اگر فردی ازخود انتظار موفقیت دارد باید در اهداف خود به دنبال این موفقیت بگردد.

نوشته:علیرضا عبادالهی

مطالب مرتبط اجتماعی  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها