پای مشکلات روی گلوی صنعت استان البرز
پای مشکلات روی گلوی صنعت استان البرز

صنعت در استان البرز حتی قبل از تاسیس استان نیز جای پای محکمی دراین منطقه داشت. چه کارخانه های خودروسازی و قطعه سازی در جاده مخصوص و چه کارخانه هایی همچون روغن جهان و مقدم که روزی در سطح شهرهای کرج و نظرآباد چشم و چراغ شهرها بودند. با بزرگترشدن شهرها و افزایش جمعیت قوانین […]

صنعت در استان البرز حتی قبل از تاسیس استان نیز جای پای محکمی دراین منطقه داشت. چه کارخانه های خودروسازی و قطعه سازی در جاده مخصوص و چه کارخانه هایی همچون روغن جهان و مقدم که روزی در سطح شهرهای کرج و نظرآباد چشم و چراغ شهرها بودند. با بزرگترشدن شهرها و افزایش جمعیت قوانین نیز تغییر کردند و به کارخانه ها به دلیل آلایندگی و سایر مسائل تذکر داده شد که باید به حاشیه شهرها منتقل شوند بعضی چون کارخانه های جهان که کلا از استان البرز کوچ کردند و بعضی یا تعطیل شدند و یا به شهرک های صنعتی که به منظور ساماندهی لکه های صنعتی شکل گرفته بودند نقل مکان کردند. اما نقل مکان به شهرک های صنعتی قرار بود دوای درد و مشکلات صنعت گران و تولیدکنندگان باشد آنجا که دیگر دغدغه برق،فاضلاب،ساعت کاری، نیروی انسانی و قیمت بالای زمین نداشته باشند.

اما زهی خیال باطل که این تازه شروع مشکلات جدید بود. از نبود نیروی انسانی به دلیل بعد مسافتی از شهرها و تراکم های جمعیتی که بیشتر شهرک های صنعتی اشتهارد دچار آن هستند تا مشکلات مربوط به قوانین،محیط زیست،فاضلاب،تعطیلی پی درپی اجباری در تابستان به خاطر نبود برق و زمستان نبود گاز بگیرید تا مشکلات دیگر.

در واقع مشکلات صنعت در این استان در یک گروه واحد جای نمی گیرند و بسته به منطقه صنعتی یا حتی لکه صنعتی مشکلات می تواند مشترک یا متفاوت باشد،اما یکی از مشکلات اصلی که شاید بتوان برای همه شهرک های صنعتی متصور بود نبود زمین برای راه اندازی کارخانه است. شاید بپرسید مگر می شود من خودم بارها از فلان شهرک صنعتی گذشته ام و دیدم زمین خالی یا سوله خالی وجود دارد پس چگونه زمین وجود ندارد. اما مشکل آنجا است که در سال های دور و هنگام واگذاری زمین خیلی به قوانین توجه نشده است و سرمایه گذاری که بیست سال پیش زمینی تحویل گرفته و هنوز تولید نمی کند حاضر به بازپس دادن آن زمین نیست. از آن طرف مشکل دیگر وجود دلالان در این مناطق است درست شنید دلال آن هم برای زمین و سوله و کارخانه، این افراد خود را به شکل های مختلف درآورند از یک خدمات دهنده داخل یک شهرک تا به اسم یک مشاور و غیره در تشکل های مرتبط با صنعت اما کارکرد همه آنها یکی است. دلالی به قصد کسب سود و تنها چیزی که به آن فکر نمی کنند نفع مردم و استان است که با نبود زمین یا گران کردن عمدی زمین منجر به زیان به منافع بیت المال و استان می شوند.

در یادداشت های بعدی بیشتر به این مشکلات خواهیم پرداخت و شاید حتی بخشی از پشت پرده دلالی های زمین های صنعتی را هم برملا کردیم.

  • نویسنده : علیرضا عبادالهی