یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اجتماعی, استان البرز, یادداشت  »   پیشگیری رشد مدار، سرمایه‌گذاری پایدار
840 views
۹ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۱۲

به بهانه برگزاری برنامه های آموزشی معاونت پیشگیری در همکاری با آموزش و پرورش:

پیشگیری رشد مدار، سرمایه‌گذاری پایدار

از سال 95 در چند استان کشور از جمله استان البرز به صورت پایلوت مجموعه‌ای نظام یافته از خدمات و برنامه‌ها، شامل غربالگری، آموزش های رشد مدار به دانش آموزان، والدین و معلمان، توانمندسازی و حمایت‌های روانی اجتماعی، به منظور مراقبت دانش‌آموزان در برابر رفتار‌های پرخطر، آسیب‌های اجتماعی و جرائم از طریق مداخله بموقع و موثر توسط دستگاههای ذیربط ارائه می شود.

انسان به عنوان موجودی اجتماعی بلافاصله پس از تولد و حتی قبل از آن نیز تحت تاثیر محیط اجتماعی خود قرار می گیرد و به واقع شخصیتش در تعامل با این محیط است که شکل می گیرد. با توجه به اینکه که فرد اولین ارتباطات خود را با خانواده، مدرسه، گروه همسالان و رسانه ها برقرار می کند و از آنها تاثیر می پذیرد ریشه های گرایش افراد به بزهکاری را نیز می­بایست در دوران کودکی و در ارتباط با محیط جست؛ چنانکه دیوید فرینگتون در نظریه معروف خود بزهکاری را جزئی از رفتار ضد اجتماعی می­داند که نقطه آغاز آن خردسالی است که تا بزرگسالی نیز ادامه می یابد و چنانچه انحراف و بزهکاری نوجوانان و کودکان زود پاسخ داده نشود منجر به مزمن شدن ناسازگاری در آن ها می شود؛ لذا ریشه های شخصیت ضد اجتماعی که در بین بزهکاران دیده می شود را می توان در نوجوانی تشخیص داد و نسبت به درمان آن اقدام کرد از همین روی فرینگتون پیشگیری های زودرس یا رشد مدار را به عنوان مداخلاتی که برای جلوگیری از رشد پتانسیل جرم در افراد موثر است معرفی کرده است.

همه تئوریها و پژوهش های روان شناختی و عصب شناختی به تاثیر مهم دوران کودکی در شکل گیری و زمینه سازی آسیب ها، جرایم و بیماریها اذعان دارند. مطالعات متعدد پیشگیری رشد مدار نیز حاکی از آن است که موقعیت ضعیف اجتماعی- اقتصادی خانواده، الگوی های­ تربیتی نادرست والدین و قرار گرفتن در جمع همسالان نابهنجار به شدت کودک را در معرض خطر بزهکاری و گرایش به مواد مخدر در آینده قرار می دهد، به همین دلیل مداخله مناسب در مسیر و مراحل رشد (خانواده، مدرسه و اجتماع) به منظور پیشگیری از گرایش آنان به ارتکاب جرم و تقویت عوامل حمایتی برای تقویت مقاومت افراد در برابر گرایش به بزهکاری راهبرد اصلی پیشگیری رشد مدار است.

از جمله دلایل انتخاب این راهبرد کارکرد ضعیف سایر انواع اقدامات پیشگیرانه است چرا که به باور متخصصان این حوزه اعمال مجازات به تنهایی نتوانسته است بر کاهش میزان جرم تاثیر بسزایی بگذارد و خلافکاران بالقوه به دلیل امکان اعمال مجازات و شرمساری در انظار عمومی از ارتکاب جرم منصرف نمی شوند چرا که در مجازات به عنوان راهکاری پیشگیرانه به علل زیربنایی جرم توجه نمی شود. در حالی که در پیشگیریهای رشد مدار شناسایی عوامل خطر در مسیر رشد اطفال و انجام مداخلات مناسب در مراحل رشد کودک مورد تاکید است.

در برنامه­های پیشگیری­های رشد مدار با محوریت خانواده، آموزش والدین کودک به عنوان اولین گام در راستای پیشگیری از آسیبها به شمار می رود. این برنامه ها شامل آموزش مهارت هایی هستند که به والدین کمک می کند تا عوامل و محیط رشد صحیح فرزندان شان را فراهم سازند.

همانگونه که خانواده می‌تواند عامل مهم بزهکاری باشد و شرایط نامطلوب آن بزهکار پرورش دهد، به همان نسبت وجود شرایط مطلوب در خانواده رشد ذهنی، عاطفی، روانی و اجتماعی نوجوان را امکان‌پذیر ساخته، مهمترین گام در پیشگیری از بزهکاری است.

در کنار خانواده مدرسه نیز با  توجه به کارکردهای ویژه محیط آموزشی، نقش موثری در شکل گیری شخصیت فرد ایفا می کند. اجرای برنامه های پیشگیری های رشد مدار در سطح مدرسه، می تواند در شیوه تصمیم گیری کودکان در امور مختلف، افزایش اعتماد به نفس آنها، افزایش شرکت در فعالیتهای مدرسه به همراه مسئولیت پذیری و توانایی حل مسئله کودکان نقش مهمی ایفا نماید. این برنامه های آموزشی با کمک کردن به دانش آموزان در به دست آوردن احترام کافی نسبت به خود، تصویری مناسب از شخصیتشان در ذهنشان شکل می دهد و از این رو کمتر تحت تاثیر فشارهای نابهنجار همسالان خود در محیط مدرسه قرار گیرند.

در سالهای اخیر اهمیت آموزش پیشگیری های رشد مدار به والدین و دانش آموزان مورد توجه قرار گرفته است و آموزش و پرورش درهای مدارس را برای ورود دستگاههای مختلف جهت ارائه خدمات آموزشی به والدین و دانش آموزان بازکرده است؛ معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز از سالهای پیش ارائه آموزشهای پیشگیری رشد مدار را مورد توجه ویژه قرار داده است و با ابلاغ این برنامه به معاونت های استانی سعی در بسط و گسترش این آموزشها در کشور را داشته است.

تدوین “سند نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان” نیز در شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی کشور در سال ۱۳۹۴ بعنوان میثاق همکاری های چند جانبه بین ۹ دستگاه ذیربط موید اهمیت آموزش پیشگیری های رشد مدار به دانش آموزان و والدین آنها است چرا که صراحتاً در این سند آموزش‌های رشد مدار در زمینه پیشگیری از رفتارهای پرخطر، آسیب های اجتماعی و بزهکاری مورد تاکید قرار گرفته است.

مطابق این سند از سال ۹۵ در چند استان کشور از جمله استان البرز به صورت پایلوت مجموعه‌ای نظام یافته از خدمات و برنامه‌ها، شامل غربالگری، آموزش های رشد مدار به دانش آموزان، والدین و معلمان، توانمندسازی و حمایت‌های روانی اجتماعی، به منظور مراقبت دانش‌آموزان در برابر رفتار‌های پرخطر، آسیب‌های اجتماعی و جرائم از طریق مداخله بموقع و موثر توسط دستگاههای ذیربط ارائه می شود.

امید است با اجرای برنامه های پیشگیری رشد مدار بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که کودکان جامعه را تهدید می کند کاهش یابد و راهکارهای مقابله با این آسیبها در میان دانش آموزان، والدین و آموزگاران درونی شده و نسلی سالم و مقاوم در برابر آسیبهای اجتماعی تربیت شود، تا تحقق جامعه­ای مقاوم در برابر آسیبها رویایی دست نیافتنی نباشد.

نوشته:دکتر مهدی جوهری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز

 

مطالب مرتبط اجتماعی  , استان البرز  , یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
تقی غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای البرز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در تشریح پروژه اشتغال مهارت محور گفت: رویکرد ما در ارائه آموزشهای مهارتی این است که از فرصت های شغلی به مهارت برسیم،...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها