یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   یادداشت  »   چرایی و علل شروع جنگ تحمیلی
917 views
۳ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۲۲

چرایی و علل شروع جنگ تحمیلی

سال 1359 درست دو سال پس از تولد نظامی مبتنی بر آراء مردم و در پی انقلابی عظیم و شکوهمند، در واپسین روزهای شهریور سال پنجاه و نه، جهان شاهد شروع جنگی نابرابر از سوی همسایه ی غربی ایران بود؛ در این نوشتار اشاره ای هر چند مختصر به علل مهم و چرایی شروع جنگ تحمیلی خواهیم داشت.

سال ۱۳۵۹ درست دو سال پس از تولد نظامی مبتنی بر آراء مردم و در پی انقلابی عظیم و شکوهمند، در واپسین روزهای شهریور سال پنجاه و نه، جهان شاهد شروع جنگی نابرابر از سوی همسایه ی غربی ایران بود؛ در این نوشتار اشاره ای هر چند مختصر به علل مهم و چرایی شروع جنگ تحمیلی خواهیم داشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل عظیم الشان و در پی نگرانی امریکا پس از سقوط رژیم منحوس پهلوی، اوضاع منطقه بشدت دستخوش تغییراتی گردید و عملا موازنه ی قدرت در منطقه بر هم خورد، از طرفی منافع نفتی امریکا و از طرف دیگر خلاء قدرت در منطقه و در آینده ای نه چندان دور تضعیف نقش عربستان سعودی و تهدید برای امنیت اسراییل آمریکا را بر آن داشت تا بار دیگر دست به ریسکی خطرناک در منطقه زده و رژیم نوپای جمهوری اسلامی را ساقط کند، غرب به سردمداری امریکا انقلاب اسلامی را تهدیدی برای منطقه و نظم موجود در آن و منافع از دست رفته خویش میدانست.

از طرفی دیگر رژیم بعث عراق با پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی امریکا و در پی دو بهانه ی موثر تصمیم بر حمله ی نظامی بر علیه حکومت تازه تاسیس جمهوری اسلامی را که امری غیر قابل انکار می دانستند گرفت، اول اینکه ایدئولوژی شکل گرفته با ریشه و بنیان اسلامی و رهبری امام خمینی(ره) که میتوانست ریشه های تفکر طاغوتی و ضد انسانی رژیم بعث را مورد هجوم قرار داده و در آینده و به واسطه ی همسایگی نقش موثری در بیداری مردم منطقه داشته باشد و همچنین بهانه ی مضحک قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر که سابق بر آن نیز مورد دعوای میان ایران و عراق بوده است.

با نگاه منطقی و بر اساس مستندات تاریخی به وضوح میتوان دریافت که هر دو موضوع بهانه ای بیش برای هجوم به جمهوری اسلامی نبوده است.

در موضوع اول و طرح انتشار ایدئولوژی اسلامی که مبتنی بر اسلام ناب است، یک بیان صریح و واضح از جمهوری اسلامی وجود داشته و دارد و صراحتا نشر افکار و ایدئولوژی اسلام ناب هدف جمهوری اسلامی است اما نه به زور و جنگ بلکه با الگوی اسلامی و ایرانی که در طول انقلاب شکوهمند اسلامی تاثیرات خود را گذاشته است، از طرفی قرار داد الجزایر که راه حلی برای اختلافات مرزی ایران و عراق بود پس از پاره شدن اوراق آن توسط صدام حسین خود به بهانه ای برای تشنج بیشتر در منطقه دامن زد، از طرفی دیگر بهانه ی نفوذ فیزیکی و نظامی ایران به خاک عراق از سوی حزب بعث مطرح شد که این نیز با توجه به جمیع جوامع و اسناد موجود هرکز چنین موضوعی از سوی ایران مطرح نبود اما به واسطه ی دگرگونی اساسی پیش آمده در منطقه، عراق رسما در سی و یکم شهریور ۱۳۵۹ حملات توپ خانه ای و هوایی خود را به ایران اسلامی آغاز کرد، شاید سران امریکا در آن زمان دلخوش به این هجوم بی امان عراق مسیر مسدود شده ی چپاولگری خود را دوباره باز می دیدند، اما نشد آنچه که آنها میخواستند و از همان ابتدای حملات نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران پاسخ دندان شکنی را به متجاوزین به خاک ایران داد.

سران حزب بعث با تفکر تضیعف جمهوری اسلامی نوپا، فاقد سلاح و فاقد نیروی متخصص صراحتا و در طی مصاحبه های مختلف هدف خود از حمله به ایران به نحوی آشکار بیان کرد، به طوری که صدام حسین در آبان ۱۳۵۹ طی مصاحبه ای گفته بود: “ما از تجزیه و انهدام ایران ناراحت نمیشویم و صراحتا اعلام می داریم در شرایطی که این کشور دشمنی بورزد هر فرد عراقی و یا شاید هر عربی مایل به تقسیم ایران و خرابی آن خواهد بود”، اما این خیال خام صدام حسین مانند بقیه ی پیش بینی هایش از روند هجوم به ایران مهر بطلان خورد و عملا خورد را وارد جنگی کرد که نه یک هفته بلکه هشت سال به طول انجامید.

در جایی دیگر طارق عزیز نخست وزیر وقت عراق اعلام کرد: “وجود پنج ایران کوچکتر بهتر از وجود یک ایران واحد خواهد بود… ما از شورش ملت های ایران پشتیبانی خواهیم کرد و همه ی سعی خود را متوجه تجزیه ایران خواهیم نمود” .

مطالب مرتبط یادداشت

درابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا درجهان وایران رفتارهای غیرعاقلانه ای از عده ای دیده شد که توسط علمای دینی ردشد و این افرادرا نه افراددیندار که افراد احمقی دانستند که برای مطرح شدن خوداز حربه دین می خواهنداستفاده کنند که...
مشکل اشتغال یا درواقع در ایران را شاید بتوان یکی از مشکلاتی دانست که خودباعث بسیاری از مشکلات دیگر ازجمله، اعتیاد، فقر، طلاق، خیانت، سرقت، افزایش سن ازدواج وبسیاری دیگر از آسیب های اجتماعی شده است.در واقع شاید بتوان با...
چند مدت پیش مستندی می دیدم که در رابطه با دانشگاه رفتن در آلمان بود. در این مستند گفته شد که یک فرد تا قبل از دیپلم گرفتن سه بار هدایت می شود تا رشته مورد نظرش را انتخاب کند،دررشته...
به گزارش اثرآنلاین و به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا شاه حسینی کارشناس ارشد مدیریت اجرایی و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ نواحی شمال ایران، در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت طالقانی...
    عنوان اسلایدر
  • اقتصادی

  • آخرین خبرها